De buitengewoon zware taak die Bruins te wachten staat is het door de Tweede Kamer loodsen van de WHOO, de nieuwe Wet op het Hoger Onderwijs en Onderzoek. Deze wet biedt het fundament voor de uitvoering van de al eerder aangenomen Leerrechten. Zowel de WHOO als de Leerrechten hebben verstrekkende gevolgen voor studenten. De WHOO moet studenten stimuleren om een ‘kritische consument’ te worden, die zeer bewust gaat kiezen en studeren. De randvoorwaarden voor het maken van dergelijke keuzes, zoals de hoogte van het collegegeld, de positie van de medezeggenschap, de kwaliteit van het onderwijs en de rechtspositie van de student, zijn echter niet duidelijk genoeg gesteld.
WHOO en Leerrechten zijn vaker bekritiseerd door het werkveld, bestaande uit studenten, onderwijsinstellingen en belangenorganisaties als de VSNU. Om de belangen van alle partijen behartigd te zien en iedereen goed genoeg gehoord te hebben, is een goede discussie van groot beland en niet één die onder tijdsdruk gevoerd is. ASVA vreest dat in de korte regeerperiode van Balkenende III onvoldoende tijd en ruimte zal worden vrijgemaakt voor deze discussie.
De WHOO bevat nog tal van ‘schoonheidfoutjes’ en ‘onduidelijkheden’ die nog zeer kritisch onder de loep genomen moeten worden. Wanneer dit niet het geval zal zijn, hebben we te maken met de zoveelste niet werkende onderwijshervorming. Te denken valt hier aan HOOP, de prestatiebeurzen en de BAMA structuur.
ASVA maakt zich zorgen over de positie van de Amsterdamse student omdat voor het nieuwe kabinet Hoger Onderwijs zeker niet één van de hoofdprioriteiten zal zijn. “Het Hoger onderwijs is een serieuze aangelegenheid en Amsterdamse studenten verdienen meer aandacht dan dat het missionaire kabinet hen kan bieden”, aldus Weitkamp.